Evde Kalalım, Nasıl Yaşayalım?

Evde Kalalım, Nasıl Yaşayalım?

Bu güne kadar hiçbirimizin deneyimlemediği, dünya tarihinde görülmemiş günler yaşıyoruz ve bu sürecin uzama olasılığı da yüksek görünüyor. Ne yaparsak, nasıl yaşarsak bu günleri en rahat şekilde geçirebiliriz?

Program-Rutin

Arka arkaya sıralanan ve  birbirinin aynı gibi görünen günlerin daha huzurlu geçmesi için  bize günlük bir program gerekiyor. Aynen evden rahatlıkla çıktığımız, işe veya keyfimizce gezmeye gittiğimiz günlerde olduğu gibi.

Belli bir saatte kalkmak, günün ilk en az bir saatini kendimizle ilgilenmeye ayırmak. Burada yapabileceğimiz şeyler şöyle:

Egzersiz, hareket, duş, kişisel bakım, düzgün ve itina ile giyinmek. Ev kıyafetleri olsa da her gün farklı, temiz ve rahat kıyafetler. Mutlaka meditasyon, ( 10 dakika dahi olsa) ve en az beş dakikalık bir şükretme meditasyonu. Bu şükretme meditasyonu çok önemli ve bizi güne hazırlaması bakımından oldukça gerekli.

Biliyoruz ki zihnimiz bizi kurban olma ve şikayet etme alanına çekmeyi çok sever. İçinde bulunduğumuz şartlar da ona uyup peşinden gitmemiz için olukça elverişli.

Yaratıcı işler bulmak:

Arkada kalan koşturma günlerimizde bize anlamsız veya boş görünen o kadar çok iş var ki elimizde, evimizde. Okunmak niyeti ile alınmış bir çok kitap, bir gün örerim diye bir köşeye atılmış yünler, şişler, boşaltılacak ve yerleştirilecek dolaplar, yardım derneklerine gönderilmek üzere ayrılacak eşyalar, temizlenecek yüklükler, mutfak dolapları, yıllardır ertelenen atmaya kıyılamayan resimlerin albüme yerleştirilmesi, You Tube’da bulunacak sonsuz yemek ve kek tarifi gibi gibi…….

Sevdiklerimizle, bize korku senaryoları aktarmayacağını bildiğimiz kişilerle sohbet

Bu önemli. Hayatımızdaki kişilerle bağlantıda olmak temel ihtiyaçlarımızdan biri. Bu nedenle her gün en az iki-üç kişi ile konuşmak. Bu konuda seçici olmak çünkü bu günlerde bize olumsuz düşünceler veya kurban olma hali hatırlatacak sohbetlerden uzak durmamız gerekiyor.