Evdeyiz ve ne Süre ile Belli Değil

Evdeyiz ve ne Süre ile Belli Değil

Bizler sosyal varlıklarız. En temel gereksinimlerimizden biri de diğer insanlarla bağlantıda olmak. Şu an içinde bulunduğumuz şartlar, özellikle onbinlerin hayatını tehdit eden salgın hastalık bizi alışık olmadığımız şartlarda yaşamaya zorluyor. Bir diğer deyişle bu günlerde doğal halimizin aksine bir yaşam sürdürmek durumundayız. Bunu hem kendi sağlığımızı, hem de çevremizdekilerin sağlıklarını korumak için, salgının hızını kesmek için yapmamız gerekiyor.

Bu durumun her birimizde stres yaratması kaçınılmaz.

Sosyal varlıklar olmamıza rağmen sosyal açıdan sınırlanma ve mesafe koyma durumu zihnimizin hiç rahat etmediği, huzursuz olduğu, doğasına aykırı yabancı bir alan. Zihnimiz tanıdık, bildik olmayanla karşılaşınca rahatsız olur, tanıdığı alanlarda rahattır. Bunların yanısıra zihnimizde dönüp dolaşan sorular (Ne süre ile, bu süreçte neler olacak, neler yaşayacağız? Ne zaman biter? Ya hastalanırsam. Param yetecek mi? İşimi kaybeder miyim? Sonu nereye varacak? Bittiği zaman hayat nasıl olacak? gibi sorularla yaşamak her birimiz için bir stres kaynağı.

Bilinmezi, ucu açık algıları sevmiyoruz. Bu hal bazı korkularımızı tetikliyor, stres hormonu salgılıyoruz, bu da bağışıklık sistemimizi olumsuz olarak etkiliyor. Kendimizi bu durumda uzun süre bırakmayalım diyorum. Bir sonraki yazımda içinde olduğumuz belirsizlikte içimizde stresin ve korkunun yükselmemesi ve günlük yaşamımızı stresten uzak sürdürebilmemiz için benim kendi hayatıma uyguladıklarımı ve önerilerimi yazacağım. Bloğu takip edin. Yakında buluşmak üzere.

Hepinize esenlikler diliyorum.