Hayatınızı Değiştirebilecek Dört Soru

Hayatınızı Değiştirebilecek Dört Soru

Hayatınızı değiştirebilecek dört soru.

Öyle dört soru ki sadeliği sizi şaşırtabilir. Bir çocuğun dahi rahatlıkla uygulayabileceği bir çalışma şekli.
Ancak o kadar etkili ve derin ki hayatınızın değişmesine sebep olacaktır.

Size stres veren bir düşünceyi ele alın. Ve bir kağıda yazın.
“Eşim beni sevmiyor” veya “İnsanların benim kıymetimi bilmesini istiyorum” veya ” Erkek arkadaşımın geri gelmesine ihtiyacım var.”
Sizi üzen, stres yaratan düşünceniz ne olursa olsun soracağınız dört soru değişmiyor.

 

1. Soru:    Bu doğru mu?

Bu soruyu sorduktan sonra bekleyin. Cevabınız içinizden gelecektir.  1. soru için cevabınız sadece “Evet” veya “Hayır” olabilir. Verdiğiniz cevabın ardından neden böyle olduğunu açıklamaya girişmeyin. Sadece “Evet” veya “Hayır” cevabınızı yazın.

 

2. Soru:   Bunun doğru olduğunu kesinlikle bilebilir misiniz?

Bu soruyu sorduktan sonra gözlerinizi kapatın ve bekleyin. İçinizden gelen sizin için en doğru olan cevap ile buluşmayı bekleyin. Bu soruyu da yine sadece “Evet” veya “Hayır” ile cevaplayın. Hiçbir açıklamaya girmeden cevabınızı yazın.

 

3. Soru:  Bu düşünceye inandığınız zaman nasıl tepki veriyorsunuz? Ne oluyor? 

Bu soruyu sorduğunuz zaman tekrar gözlerinizi kapatın ve içinizde beliren bütün duygularınızla, düşüncelerinizle buluşun. Herbirini sizi özgürlüğünüze götüren birer yol arkadaşı olarak görün, farkedin ve buluştuğunuza sevinerek yazın. Bedeninizde olan tepkileri farkedin. Karşınızdaki kişiye olan davranışlarınızı, kendinize nasıl davrandığınızı sabırla inceleyin ve hepsini not edin.

 

Bu soruyu sorduğunuz zaman beliren bir görüntü varsa, o görüntünün içinde kendinizi bulun. O sahnede hangi yaşta olursanız olun duygularınızın neler olduğunu inceleyin ve bu duyguların hepsine özgürlük tanıyın. Hayatınızın gerçekleri ile ilk defa buluşmanın sıcaklığını, özgürlüğünü yaşama izni verin kendinize. Acele etmeyin. Kalın orada. Sevgi ve ilgi ile inceleyin o sahneyi. Hepsi size ait ve tanıdık.

 

4. Soru:  Bu düşünceye inanmasaydınız kim olurdunuz?

Gerçekte ne hissediyorsanız o şekilde cevaplayın bu soruyu. Nasıl biri olurdunuz? Nasıl yaşardınız? Hayatınız nasıl olurdu? Neler yapardınız? Neler hissederdiniz? Yaşadığınız farklılıkları hissedin ve kaydedin.

 

Hayatınızı değiştirecek olan dört soru bunlar. Bu soruları özenle cevaplamayı bitirdikten sonra  çalışmanın ikinci bölümüne, sizi rahatsız eden düşünceyi tersine çevirererek tekrar inceleme bölümüne geçin. Bu bölümdeki sorgulamanızı her zaman size stres veren düşünceden başlayarak sürdürün.

 

Örnek cümle “Eşim beni sevmiyor” diyelim.

 

1. Tersine çevirme, (aksine göre) olacak. 
Eşim beni seviyor.
Bu tersine çevirmeyi yaptıktan sonra bunun doğru olduğuna dair hayatınızdan gerçek, yaşanmış ve somut en az üç örnek bulun.

 

2. Tersine çevirme: (Kendine göre)
Bu tersine çevirmede “eşim” sözcüğünü kaldırıyor ve onun yerine “ben” sözcüğünü koyuyoruz.
Ben beni sevmiyorum.
Bu tersine çevirme için de yine gerçek, somut ve hayatınızdan özgün en az üç örnek bulun.

 

3. Tersine çevirme: (Karşıtına göre)
Ben eşimi sevmiyorum.
Yine en az üç gerçek örnek bulun ve yazın.
Unutmayın, sizin için gerçek, yaşanmış ve özgün olmayan bir örneği içiniz hiçbir zaman inandırıcı bulmayacak ve kabul etmeyecektir.

 

Size stres veren bir düşünceyi ve inancı çalışma yönteminiz bu kadar sade ve kısa süreli. Bu çalışmayı yaptıktan sonra hayatın size getirdiği deneyimleri takip edin ve olan değişikleri inceleyin. Bu dört soru ve düşünceyi tersine çevirme yöntemini sizde stres yaratan her düşünceye uygulayın.